• 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

Św. Teresa Benedykta Od Krzyża (Edyta Stein)

Urodziła się 12.10.1891r. we Wrocławiu w wielodzietnej, zamożnej rodzinie żydowskiej, głęboko przywiązanej do swej religii i tradycji. We wczesnej młodości odeszła od judaizmu i do 30 roku życia mówiła o sobie, że jest ateistką. Dopiero lektura „Życia św. Teresy z Avili” zakończyła jej długie poszukiwanie wiary i doprowadziła do przyjęcia w Kościele katolickim chrztu św. (01 stycznia 1922r.), na którym otrzymała imię Teresa. Nigdy nie wyrzekła się swego pochodzenia, a wiara pogłębiła jej więzi z narodem żydowskim.

Jej droga życiowa i naukowa, która polegała przede wszystkim na poszukiwaniu prawdy i odpowiedzi na pytania dotyczące tajemnicy człowieka i jego losu, doprowadziła ją - wychowaną w rodzinie żydowskiej - poprzez ateizm i filozofię, do chrześcijaństwa w Kościele katolickim: „Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy też nie”.

Po 12 latach od przyjęcia chrztu (pomimo sprzeciwu rodziny), 14 października 1933 r. wstąpiła do karmelu w Kolonii, przyjmując w dniu obłóczyn (15 kwietnia 1934 r.) imię Teresa Benedykta od Krzyża. Nazywała siebie „oblubienicą Baranka”.

W 1938 r. została przeniesiona do karmelu w Echt w Holandii, gdzie razem z siostrą Różą, (która również przyjęła chrzest), została aresztowana przez gestapo 2 sierpnia 1942 r., wywieziona do holenderskiego obozu przejściowego w Westerbork, a następnie deportowana 7 sierpnia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince. Napisała wówczas: „Nie wiedziałam, że ludzie mogą być tacy i że moi bracia i siostry muszą tak cierpieć, naprawdę tego nie wiedziałam. (...) W każdej godzinie modlę się za nich. Czy Bóg wysłucha moich modlitw? Ich skargi słyszy z pewnością".

Prawdopodobnie 9 lub 10 sierpnia 1942 r. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej. Trzy dni przed śmiercią, ufna w Bożą Opatrzność powiedziała: "Cokolwiek nastąpi, jestem na wszystko przygotowana. Jezus jest z nami także tutaj”.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein 01 maja 1987 r., podczas Mszy św. na stadionie w Kolonii, nazywając ją „darem, wezwaniem i obietnicą dla naszych czasów”, a ogłosił świętą - 11 października 1998 roku w Rzymie.