W V Niedzielę Wielkiego Postu, zgodnie ze starą tradycją, zasłaniamy krzyże w naszych kościołach, aby w uroczysty sposób odsłonić je podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

Rozpoczynamy ostatnią część Wielkiego Postu, kiedy to mamy skupić się głównie na tym, co w szczególny sposób będziemy przeżywać w Wielki Piątek.

„Zakrycie figury umęczonego Chrystusa ma skierować oczy i serca chrześcijan przede wszystkim na to, co Jego wizerunek prawdziwie oznacza - osobę oraz mękę i śmierć Zbawiciela. Ma pogłębiać i umacniać osobistą więź z Ukrzyżowanym, ukazując historiozbawczy sens tego, co wydarzyło się na Kalwarii" - podkreśla ks. prof. Chrostowski, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zwyczaj zakrywania krzyża ma nie tylko wymiar symboliczny, ale i duchowy. Jest to przypomnienie - nam ludziom, że Bóg umarł dla nas. Jest to wielka tajemnica, którą musimy ciągle na nowo poznawać i zgłębiać; poprzez ukryty krzyż – zmieniać siebie.

Mocą śmierci krzyżowej i chwalebnego zmartwychwstania Chrystus wydobywa nas z grobów, którymi są nasze grzechy. Gdyby nie Chrystus, grzechy doprowadziłyby nas do śmierci wiecznej. Dzięki Niemu mamy obietnicę życia wiecznego.