W liturgii kościelnej jest to jedno z najważniejszych świąt. Upamiętnia ono zesłanie Ducha Świętego na zebranych w wieczerniku Apostołów, pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim, dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26).

Święty Jan Paweł II pisał, że choć Kościół narodził się na krzyżu w Wielki Piątek, trwał w ukryciu. Swoje narodziny postanowił ujawnić światu właśnie pięćdziesiąt dni później. Tego dnia – po ludzku – narodził się dla całego świata.

„Jezu, tajemnica Zesłania Ducha Świętego to wielka tajemnica w każdym znaczeniu tego słowa. Spraw bym i ja doświadczył jej mocy. Stał się uczestnikiem tych darów, roztropności i mądrości w życiu i codziennych moich wyborach, daru pobożności, której mi brakuje i darów męstwa i odwagi, wszak przed Twoim odejściem zapewniłeś, że będziesz ze mną do końca mojego życia, będziesz ze mną aż do skończenia świata. Bądź więc. Proszę”

Procesja podczas Mszy Świętej o godz. 11.30: