„Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata...” (Ga 6,15)

Ojcowie Kościoła podkreślają, że krzyż symbolizuje najistotniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej. To znak krzyża rozpoczyna i kończy modlitwę chrześcijanina, a w liturgii jest gestem błogosławieństwa. Zawieszany na szyi, w mieszkaniu czy w miejscu pracy, stawiany na szczytach świątyń i ulicach miejscowości, w których żyjemy, przypomina wierzącym o ich powołaniu. Krzyż jest światłem, oświetlającym niebo i ziemię (św. Jan Maria Vianney). Jego znaczenie staje się szkołą życia dla chrześcijan widzących w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Św. Jan Damasceński pisze:
Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, a nie cokolwiek innego, zwyciężył śmierć, zgładził grzech praojca, pokonał piekło, darował nam zmartwychwstanie, udzielił siły do wzniesienia się ponad doczesność i ponad samą śmierć, zgotował powrót do dawnej szczęśliwości, otworzył bramy raju, umieścił naturę naszą po prawicy Boga, uczynił nas Jego dziećmi i dziedzicami.

H Y M N   O   K R Z Y Ż U