15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzimy jedno z najważniejszych świąt maryjnych: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywaną także świętem Matki Boskiej Zielnej.

Czcimy w niej tajemnicę wzięcia Maryi z ciałem i duszą do nieba. Jej Niepokalane Ciało, którego nie dotknęła zmaza grzechu i które nosiło w sobie Zbawiciela – dostąpiło chwały nieba po zakończeniu życia na ziemi.

W naszej parafii jest to radosny dzień odpustu; o godz. 11.30 wierni mogli uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej przez ks. proboszcza w intencji Ojczyzny, a po niej w uroczystej procesji.

Zdjęcia z Eucharystii TUTAJ

W tym dniu święcimy kwiaty, kłosy zbóż i zioła.

15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ta bitwa, nazywana „Cudem nad Wisłą”,  zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.